معماری
خانه / سرگرمی تفریحی / درخواست اختصاص ۱۰ درصد هزینه خریدهای خارجی هوافضا به توسعه بومی

درخواست اختصاص ۱۰ درصد هزینه خریدهای خارجی هوافضا به توسعه بومی

درخواست اختصاص ۱۰ درصد هزینه خریدهای خارجی هوافضا به توسعه بومی

به گزارش خبرنگار مهر، محمدهمایون صدر در شانزدهمین کنفرانس بین المللی هوافضا گفت: از دولت و مجلس درخواست داریم با پیش بینی تمهیدات لازم، زمینه ای فراهم کنند که حداقل ۱۰ درصد هزینه هر خرید خارجی مرتبط با فناوری های هوافضا، به منظور توسعه بومی این فناوری در اختیار دانشگاه ها قرار گیرد.

وی با اشاره به توانمندی و ظرفیت بالای ایجاد شده در دانشگاه های کشور در حوزه فناوری فضایی، خاطرنشان کرد: اما با این وجود، بودجه های پروژه های هوافضایی جذب شده توسط دانشگاه ها در مقایسه با سایر مراکز مرتبط، بسیار اندک است.

صدر با بیان اینکه دانشگاه ها بالاترین بهره وری را علاوه بر ارائه دستاوردهای ارزنده برای کشور داشته اند، افزود: طراحی هواپیمای ۱۵۰ نفره با بودجه اندک تخصیصی وزارت علوم توسط دانشگاه ها انجام گرفته و این در حالی است که چندین دهه در صنایع دیگر برای این منظور هزینه شده است.

به گفته رئیس انجمن هوافضای ایران، طراحی و ساخت اولین ماهواره های کشور با هزینه اندک در دانشگاه ها در مقایسه با ساختارهای سنگین و پیچیده سایر مراکز مرتبط نشان می دهد که در زمان حاضر، دانشگاه ها علاوه بر پیشرو بودن در توسعه فناوی های بومی، یکی از اقتصادی ترین و مطمئن ترین همکاران صنعت به شمار می آیند.

معاون سازمان فضایی ایران بر سرعت بخشیدن به توسعه بومی فناوری های فضایی با تکیه بر ظرفیت دانشگاههای کشور تاکید کرد و از وزارت علوم نیز خواست با ایجاد تحول در ساختار فعلی پژوهشی دانشگاه ها، بستر باثبات تری را برای قبول مسئولیت های کلان در دانشگاه ها در حوزه هوافضا فراهم آورد.

شانزدهمین کنفرانس بین المللی هوافضای ایران به مدت ۳ روز با حضور برخی کشورها همچون روسیه، هند، چین و رومانی به میزبانی دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی در حال برگزاری است.

درخواست اختصاص ۱۰ درصد هزینه خریدهای خارجی هوافضا به توسعه بومی
همچنین ببینید
بیوتروریسم تهدیدی بزرگتر از جنگ هسته‌ای است به گزارش خبرگزاری مهر، بیل گیتس در جمع …


لینک منبع

درباره ی mahdi4187

همچنین ببینید

دومین رویداد نوآورانه استارتاپ های مالی برگزار می شود

mahdi4187 ۴ ساعت ago دانش و فناوری …

پاسخ دهید

قالب وردپرس