معماری
خانه / ورزشی / ۲ اتفاق تلخ در ٢ تاتامى با هزاران کیلومتر فاصله/ از "مفتاحول" تا "مارال"؛ دخترانى که قربانى شدند

۲ اتفاق تلخ در ٢ تاتامى با هزاران کیلومتر فاصله/ از "مفتاحول" تا "مارال"؛ دخترانى که قربانى شدند

۲ اتفاق تلخ در ٢ تاتامى با هزاران کیلومتر فاصله/ از "مفتاحول" تا "مارال"؛ دخترانى که قربانى شدند

به گزارش “ورزش سه”، همین یکی، ۲ ماه قبل بود که ۲ جودوکار زن ایرانی با حجاب در بازی های آسیایی ۲۰۱۸ حاضر شدند؛ اگرچه در همان دور اول شکست خورده و به کارشان پایان دادند.


وقتی مارال مردانی در رده جوانان سهمیه المپیک ۲۰۱۸ بوینس آیرس را کسب کرد، همه تصور می کردند مثل ۲ جودوکاری که در بازی های آسیایی بدون مشکل روی تاتامی رفتند، او نیز بتواند به مبارزه بپردازد.

دیروز اما از یک طرف در آرژانتین و از طرف دیگر در اندونزی، ۲ دختر جودوکار از رفتن روی تاتامی به خاطر داشتن حجاب محروم شدند. مارال مردانی که آماده مبارزه در المپیک جوانان می شد، ناگهان دقایقی قبل از مسابقه متوجه شد که مسئولان برگزاری با حضورش روی تاتامی مخالفت کردند. مسئولان کمیته ملی المپیک هم هر چه سعی کردند با رایزنی و مذاکره این موضوع حل و فصل شود، به جایی نرسیدند.

 


العنزی، رییس اتحادیه جودوی آسیا که در محل مسابقات حاضر بود، در پاسخ به درخواست های مکرر ایرانی ها نامه ای را به رییس کمیته ملی المپیک ایران نشان داد که ادعا می کرد آن را یک ماه و نیم قبل به فدراسیون جودوی ایران ارسال کرده است. در این نامه آمده بود که دختران جودوکار با حجاب نمی توانند در مسابقات بین المللی از جمله المپیک حاضر شوند.

 

مارال مردانى، دختر جودوکار ایرانى که بعد از کسب سهمیه به المپیک جوانان اعزام شد، دیروز به دلیل داشتن حجاب از رفتن روى تاتامى محروم شد و تلاش مسئولان کمیته ملى المپیک هم فایده اى نداشت.

 


از سوی دیگر در جریان بازی های پاراآسیایی ۲۰۱۸ یک جودوکار نابینای اندونزیایی به نام “مفتاح جناح” در کشور خودش با چنین مشکل مشابهی روبه رو شد. این دختر جودوکار نابینا که می خواست روی تاتامی برود، با ممانعت مسئولان برگزاری مواجه شد و فهمید که نمی تواند با حجاب مبارزه کند. او نیز مثل مارال مردانی با چشمانی اشکبار محل مسابقه را ترک کرد و با این قانون حذف شد.

 

مفتاحول جناح، جودوکار نابیناى اندونزیایى در بازى هاى پاراآسیایى ٢٠١٨ به میزبانى جاکارتا به دلیل داشتن حجاب از مبارزه منع شد.

 


این اتفاقات در حالی رخ داد که فدراسیون جودوی ایران از رسیدن چنین نامه ای ابراز بی اطلاعی کرده است. امروز اصغر رحیمی، سرپرست کاروان ایران صراحتا اعلام کرده که فدراسیون جودو از قانون جدید ممنوعیت مبارزه با حجاب برای زنان جودوکار باخبر بوده و آن را به اطلاع مسئولان کمیته ملی المپیک نرسانده است.


به ادعای سرپرست کاروان ایران، مسئولان فدراسیون جودو خواستند تیری در تاریکی بزنند و گفته اند شاید این قانون در المپیک جوانان اجرا نشود؛ اما با این تصمیم با احساسات یک دختر جودوکار که با رویای المپیکی شدن به آرژانتین رفته بود، بازی کردند.


آن چیزی که مشخص است قانون ممنوعیت مبارزه با حجاب برای بخش زنان جودو در تمام دنیا وجود دارد و حتی فقط مختص المپیک و مسابقات جهانی نمی شود.


اینکه تاکنون این موضوع از طریق فدراسیون جودو رسانه ای نشده و با خیال راحت این دختر جودوکار به آرژانتین اعزام شده، عجیب است. فدراسیون به عنوان نهادی که باید از قوانین اطلاع داشته باشد و اینگونه مسائل را به اطلاع مسئولان کمیته ملی المپیک برساند، مقصر است؛ اما درخشان فقط رسیدن نامه را انکار می کند و به دیگر مسائل پاسخ نمی دهد.


جالب اینکه مسئولان کمیته ملی المپیک ادعا می کنند در هنگام رخ دادن این اتفاق بارها با رییس فدراسیون جودو تماس گرفتند؛ اما او پاسخگو نبوده است.


دقایقی قبل کمیته ملی المپیک رسما نامه فدراسیون جهانی به ایران را با محتوای استعلام جواز حضور ورزشکاران محجبه در رویدادهای بین المللی و همچنین پاسخ صریح رییس فدراسیون بین المللی را منتشر کرد. این نامه قبلا هم برای فدراسیون جودوی ایران ارسال شده است.

 

ترجمه پاسخ فدراسیون جهانی جودو به ایمیل ارسالی ایران با محتوای استعلام جواز حضور ورزشکاران محجبه در رویدادهای بین المللی که پیش از المپیک جوانان به فدراسیون جودو ایران ارسال شده است.

 


در متن این نامه آمده است:

«جناب آقای رییس،

فدراسیون بین المللی جودو (IJF)به ورزشکاران، شرکت کننده در رویدادهای IJF، اجازه استفاده از هیچ نوع پوشش سر (از جمله حجاب) نمی دهد بخصوص به منظور حفظ ایمنی و حفاظت از ورزشکاران و به ویژه در خلال تکنیک‌های خفه کردن.

حجاب، از منظر دیگر نیز ممنوع است زیرا به ورزشکاری که از آن استفاده می‌کند ارفاق داده می شود. حجاب باعث می شود ورزشکار دیگر، قادر به اجرای تکنیک گرفتن kumi-kata و خفه کردن نباشد.

با تشکر  برای پرسش شما.

با احترام،


ماریوس ل. ویزر رییس فدراسیون بین المللی جودو»

به هر حال بعد از بازگشت از آرژانتین صالحی امیری و دیگر مسئولان کمیته ملی المپیک علاوه بر رسیدگی به این ماجرای خاص، باید چاره ای برای آینده زنان جودوکار و چگونگی حضورشان در میادین بین المللی بیاندیشند چون با قانون جدید هیچ کدام از زنان جودوکار ایرانی نمی توانند به مسابقات خارجی اعزام شوند.

۲ اتفاق تلخ در ٢ تاتامى با هزاران کیلومتر فاصله/ از "مفتاحول" تا "مارال"؛ دخترانى که قربانى شدند

درباره ی mahdi4187

همچنین ببینید

مقصد بعدی کاپیتان منچسترسیتی مشخص شد

مقصد بعدی کاپیتان منچسترسیتی مشخص شد کد خبر: d1GbW زمان: ۱۷:۰۱ ۱۳۹۸/۰۲/۲۹   بازدید: ۶۰۳۵ …

پاسخ دهید

قالب وردپرس